حضور مدیرعامل شرکت در برنامۀ تلویزیونیِ صبح تازه

 

پس از رایزنی‌های نویسنده و تهیّه کنندۀ برنامۀ زندۀ تلویزیونیِ صبح تازه و سیمای استانی مرکز قم با «حجّت الاسلام و المسلمین حبیب داستانی بنیسی»، مدیرعامل شرکت «رسانه‌گستر بنیسی»، گزارشی تلویزیونی از فعّالیّت‌های ایشان توسط سیمای قم صورت گرفت و تهیّه گردید و سپس مدیرعامل شرکت «رسانه‌گستر بنیسی»، ساعت8 صبح روز سه‌شنبه مورّخ 27 / 8 / 1391 در محلّ اجرای این برنامۀ زندۀ تلویزیونی حاضر گردید و مصاحبۀ زیر بین جناب آقای نعمت‌الّهی، مجری معروف صدا و سیمای قم با ایشان صورت گرفت که در ادامه، متن کامل این مصاحبه را می‌خوانید.

مجری: آقای داستانی سلام و عرض تسلیّت خدمت شما این ایّام غم‌بار را و خوش آمدید به برنامه؛

مدیرعامل: من هم خدمت شما و همۀ بینندگان عزیز و دست‌اندرکاران این برنامه سلام عرض می‌کنم. بنده هم ایّام سوگواری سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) را به شما و همۀ بینندگان تسلیّت عرض می‌کنم.

مجری: آقای داستانی چه شد که به فکر تولید نرم‌افزار افتادید؟

مدیرعامل: تقریباً 18 سال پیش مرحوم پدر ما که از روحانیّون حوزۀ علمیّه بودند، و انسان بسیار روشن‌فکری بودند، آن زمان یک رایانه‌ای را برای خانه تهیّۀ کردند، به تدریج فراگیری این علوم منجر شد که ما مشتاق شدیم به این رشته‌ها و با توجه به این که ایشان جهد و سو می‌دادند با توجّه به این که من آن موقع دوّم راهنمایی بودم منجر به این شد که ما به تدریج در مراحل تخصّصی وارد کار شویم و کم‌کم که کار پیش رفت تا الآن حدوداً شاید صدها کار می‌شود گفت که از طریق رایانه و از سمت ما انجام شده است.

مجری: تولید نرم‌افزار دینی چقدر نیاز روزگار ماست؟ چرا شهر قم در این عرصه وارد شده و آیا شما کاری هم برای ائمۀ اطهار (علیهما‌السّلام) و محرّم دارید یا خیر؟

مدیرعامل: برای تولید نرم‌افزارهای دینی، خوب است که بگوییم این نرم‌افزارها دو دسته هستند. یک دسته نرم‌افزارهای تخصّصی علوم دینی هستند که بیشتر به کار محقّقین و حوزوی‌ها و روحانیّون می‌آید. یک دسته هم به درد عموم مردم می‌خورد. دستۀ اول کارهای پژوهشی را فوق‌العاده آسان کرده در فقه، در رجال، در اصول و امثال این‌ها بسیار کار را آسان کرده‌اند. وجود این‌ها باعث می‌شود که مراحل بسیار پیچیده و طولانی استنباط دین، مطالعۀ نظرات بزرگان دین در زمان بسیار کمی انجام شود و این خیلی نفع بزرگی هم به بشر و هم به کشور و هم به خود افراد پژوهشگر دارد.
در بحث نرم‌افزارهای علوم دینی یا نرم‌افزارهایی که برای عرف مردم تولید می‌شوند، در هر صورت رسانه ویژگی‌اش رساندن پیام است و در دنیای ما کامپیوتر یک رکن است و به عبارتی شاید بتوان گفت قوی‌ترینِ رسانه‌هاست از یک نظر، یکی از این دو رویکرد باید موجود باشد، یا این‌که ما منفعل بایستیم که یقیناً شکست خواهیم خورد، یا فعّال بایستیم و وارد میدان شویم و شروع به تولید کنیم و باالطّبع مردم از طریق همین رسانه‌ها می‌توانند معارف خود را بیاموزند، شاید وقت نکنند در مجالس و به صورت حضوری یاد بگیرند ولی در گوشه‌ای از اتاق کار شاید روزی یک ربع بتواند استفاده کند و امثال این، باالطّبع برای نهادینه‌سازی این بحث در اغشار مختلف مردم چه داخل کشور و چه خارج کشور، این نرم‌افزارها نقش خوبی را ایفا کنند.

مجری: چرا بعد از تولید نرم‌افزار گرایش به تولید بازی پیدا کردید؟

مدیرعامل: در هر صورت کار باید روی آمار و تخمین پیش برود. آمار و تخمین‌هایی که ما داشتیم حالا برگرفته بود از متخصّصین داخلی و خارجی و آمارهایی که خودمان به صورت مشاهده‌ای از بازار و جامعه دریافت می‌کردیم، این بود که گرایش نسل جوان ما، حالا از کودکی شروع بکنیم تا به نوجوانی و جوانی برسیم و کمی بالاتر برویم (می‌گویم جوان چون خیلی‌ها می‌گویند تا 40 سالگی انسان جوان است) تا حدوداً 40،45 سالگی را در جامعۀ ما می‌دانیم که بازی می‌کنند. آمار، آمار عجیبی است. ما در کشورمان حدوداً 30 میلیون بازیکن داریم فقط از داخل کشور که میانگین روزی 2 ساعت صرف بازی کردن می‌کنند. خب این آمار بسیار بالایی است، حالا شما کدام رسانه را دیده‌اید که انقدر بتواند جذّابیّت داشته باشد البته تلویزیون جای خود را دارد ما این را رد نمی‌کنیم، خب ما این آمار را داریم وقتی محتوا نداشته باشد محتواهایی که در خیلی از موارد مخالف مباحث ارزشی ما هستند وارد خانه‌ها می‌شوند در نتیجه بهتر است ما در این گرایش هم وارد بشویم.

مجری: قکر می‌کنید فراگیری علوم رایانه چقدر در عصر ما می‌تواند اهمّیّت داشته باشد و چرا این ضرورت برای مبلّغان دینی کشور ما بیشتر احساس می‌شود؟

مدیرعامل: در یک جمله می‌شود گفت که الآن کدام کاری را شما می‌توانید انجام بدهید بدون رایانه؟ یعنی یک زمان نیاز ما را وادار می‌کند به فراگیری که همه نیاز داریم. یکی بیشتر یکی کمتر. کسی نمی‌تواند بگوید که من نیاز ندارم. یکی هم نوع تأثیرگذاری این‌هاست نوع استفاده از این‌هاست، ببینید الآن در بحث بازی‌ها والدین می‌گویند که ما نمی‌دانیم بچّه‌ها بازی بکنند یا نه. خب وقتی والدین خودشان وارد نیستند و هیچ تشخیصی در این قضیّه نمی‌توانند بدهند پس فرزند را مستقیم نمی‌توانند رد کنند چون فرزند خودش می‌گوید شما که وارد نیستید، در نتیجه ما باید همه وارد باشیم حداقل در عمومیّات مباحث رایانه‌ای مسلّط باشیم حالا تخصّصی‌ها را واگذار کنیم به اهل فن.

مجری: سخن پایانی‌تان آقای داستانی

مدیرعامل: ببینید در بحث بازی‌های رایانه‌ای بنده معتقد هستم که الآن یک جنگ رخ داده. همین چند روز پیش در آمریکا بازی‌هایی تولید و منتشر شدند که شخصاً با شخص امیرالمؤمنین سر مخالفت دارند یعنی بحث اسلام و ایران و شیعه که کلیشه بود برای شخصیّت ایشان کنار گذاشته شد و دعوا عمیق‌تر شد و آن کسی که همه سر ایشان دعوا دارند داخل معرکه هستند. بیایید هم داخل شهرمان هم حوزوی‌ها هم دانشگاهی‌ها و امثال این‌ها از افراد مختلف مردم و هم در سطح کشور بیایید یک گامی را برداریم، این رسانه را از دست ندهیم و به نفع خودمان جهت‌دار کنیم.

در ادامه، گزارش تهیّه شده به صورت خلاصه پخش گردید و برخی از محصولات و همچنین تیزر و تریلر بازی عملیّات انهدام 2 (بنرد خرّمشهر) به همراه توضیح مدیرعامل نسبت به جوایز، مقامات، تندیس‌ها وتقدیرنامه‌های دریافتی شرکت ارائه شد که برخی از این موارد عبارت‌اند از:

مقام غرفۀ برتر نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال استان قم؛

مقام برتر نوآوری و شکوفایی استان قم؛

تندیس یادبود از بنیاد ملّی بازی‌های رایانه‌ای برای شرکت در نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای استان تهران؛

مقام برتر جشنوارۀ کارآفرینی استان قم؛

تقدیرنامۀ جشنوارۀ علم تا عمل؛

تقدیرنامۀ جشنوارۀ حضرت علی اکبر؛

تقدیرنامه از نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال استان قم؛

تقدیرنامۀ جهره‌های برتر فن‌آوری اطّلاعات و ارتباطات استان قم؛

لوح یادبود نخستین جشنوارۀ بازی‌های رایانه‌ای استان قم؛

تقدیرنامۀ جشنوارۀ بین‌المللی جایزه‌بزرگ مقاومت اسلامی؛

تقدیرنامۀ طلبۀ موفّق ملّی.

27 / 8 / 1391

 

 

معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 874 عدد

هنوز نظری درباره این مطلب ارسال نشده است.

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 17 / 12 / 1393