بازی‌نامه فتح خرّمشهر

 

بازي‌نامه فتح خرّمشهر، نخستين بازي‌نامه تخصّصي و استاندارد ايراني است كه به موضوع عمليّات بيت‌المقدّس و فتح شهر خرّمشهر مي‌پردازد و براي نخستين بار در سطح كشور داراي استانداردهاي پايه بازي‌نامه‌نويسي است.

اين بازي‌نامه به سفارش بنياد شهيد و امور ايثارگران و به همّت كارگروه بازی ‌نامه‌نويسي شركت رسانه‌گستر بِنيسي و به نويسندگي حجّت‌الاسلام و المسلمين حبيب داستاني بِنيسي در طول 3 ماه تهيّه و توليد شده است.
در نگارش اين بازی‌نامه، از عناصر مذهبی، ملّي، فرهنگی و روان‌شناسی فراواني بهره گرفته شده است و از آن‌جایی که هیچ‌گونه استانداری در سطح كشور برای نگارش بازی‌نامه وجود ندارد، برای اولین بار استاندارد و قواعد پایة بازي‌نامه‌نويسي در این بازی‌نامه توليد و استفاده شده است.

از ويژگي‌هاي بارز اين اثر، مستندبودن آن است، به‌گونه‌اي كه در راستاي مستندسازي آن، علاوه بر تحقيقات ميداني از مستندات متني و تصويري، از فرماندهان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدّس به عنوان مشاوران نظامي و راويان داستان در كارگروه بازي‌نامه‌نويسي استفاده شده است كه قدم‌به‌قدم آن عمليّات را درك كرده‌اند.

این بازی‌نامه در کارگروهي تخصّصی، متشکّل از افراد باتجربه در امور مربوطه همچون بازی‌نامه‌نویسی، داستان‌نویسی، فیلم‌نامه‌نویسی، نویسندگی و همچنين نظامی، مذهبی، ملّي، فرهنگی، فنی، راهبردی و روان‌شناسی تهيّه شده است و در بازه زمانی 3 ماه و پس از 5 بار بازنگری و بررسي كارشناس‌هاي بيرون از كارگروه نهايي گرديده است.

قرار است با همكاري بخش انتشارات بنياد شهيد و امور ايثارگران، کتاب اين بازی‌نامه به همراه تحقيقات ميداني، نقشه‌هاي مراحل بازي، تصاوير مستند و غيره به عنوان نخستین كتاب مستقلّ بازي‌نامه در ايران تهيّه و هم‌زمان با رونمايي از بازي كلان «عمليّات انهدام 2: نبرد خرّمشهر» كه بر مبناي همين بازي‌نامه توسّط شركت رسانه‌گستر بِنيسي در مراحل پاياني توليد قرار دارد، رونمايي گردد. انتشار اين كتاب ثمرات بسيار مهمّي در توسعة صنعت بازي‌هاي رايانه‌اي در كشور و همچنين رشتة بازي‌نامه‌نويسي خواهد داشت.

تعیین دقیق رده‌بندي سنّي اين بازي‌نامه پس از توليد بازي آن توسّط نظام رده‌بندی سنّي بازی‌های رایانه‌ای اسراء (ESRA) كه یکی از مهم‌ترین اقدامات بنیاد ملّی بازی‌های رایانه‌ای است انجام خواهد شد كه در این نظام، 178 معیار تعریف شده که بر اساس آن ردة سنی بازی‌هاي رايانه‌اي بر روی لوح‌هاي فشرده و همچنين بسته‌بندي بازی درج می‌گردد؛ اما با این حال نویسندگان و مشاوران این اثر، گروه سنی 12-24 سال را برای این بازی‌نامه در نظر گرفته‌اند.

فضای پایانی این بازی نامه در سال جاري، يعني 1391روي مي‌دهد، به‌گونه‌اي كه در پایان، شخصيّت اصلي بازي كه در اثناي بازي مجروح شده است، در شرايطي متفاوت حضور مي‌يابد و با صحنه‌سازي جالب، خاطرات خود را مرور مي‌كند، به طوري كه مخاطب در پایان بازي متوجّه داستان اصلی بازي شده و لذا انگیزه می‌یابد كه يك بار دیگر این بازی را از ابتدا بازی كند.

بازی‌نامه مزبور براي بازي‌هاي رايانه‌اي به صورت اوّل شخص تیراندازي (و گاهی سوم شخص تیرانداز)، به صورت تک‌نفره (و گاهی چند نفره) و مرحله‌ای، بر مبنای داستانی با محوریّت دانش‌آموزی است که مدرسه‌اي راهنمایی در شهر تهران درس می‌خواند و پس از تعطیلی مدارس و حرکت به سوی منزل، حوادث گوناگونی از مظلومیّت و حقّانیّت ملّت ایران از جمله بمباران هوایی و نابودی بازارچه را مشاهده می‌کند و تصميم بر حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل می‌گیرد و پس از گذراندن ماجراهایی، عملیّات را از ساحل شرقی کارون آغاز کرده و با توجّه به فرماندهي منظّم فرماندة خود، روستاها و نخلستان‌های مخروبه را پاکسازی كرده، از ایستگاه راه‌آهن حسینیّه، سنگرهای فراوان دشمن بعثی، منطقة شلمچه، کانال آب شور، جادّة بصره- خرمشهر، شهرک ولیّ‌عصر، گمرک، كارون و ... عبور مي‌کند و خود را به شهر خرّمشهر مي‌رساند، به طوری که در لابه‌لای این رویدادهای مختلف، صحنه های نابی از فرهنگ مذهبی و ملّی را مشاهده می‌نمايد.

شايان ذكر است كه با توجّه به قرارداشتن توليد بازي رايانه‌اي سه‌بُعدي «عمليّات انهدام 2: نبرد خرّمشهر» در مراحل پاياني توليد، پايگاه اينترنتي اين بازي به نشاني www.destructionOperations.com  به زودي بر روي اينترنت قرار مي گيرد و در مدّت زمان كوتاهي، اين بازي كلان و زيبا نيز به زودي رونمايي گردد را داد. اميد است كه اين بازي بتواند نقش مؤثّري در ترويج ونهادينه‌سازي فرهنگ مذهبي و ملّي و به ويژه ايثار و شهادت در جامعه ايفا نمايد وقدرت بازي‌سازي بازي‌سازان ايراني رادر امور فني و گرافيكي به همگان نمايان سازد.

 

1 / 3 / 1391

 

معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 796 عدد

هنوز نظری درباره این مطلب ارسال نشده است.

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 17 / 12 / 1393