ماه جمادی‌الثّانی و مناسبت‌ها

علّت نام‌گذارى این ماه

جُمادى بر وزن حُبارى از ماده جَمْد به معنى بسته شدن مى‌باشد، در موقع نام‌گذارى این ماه ،آب یخ بسته بود به همین سبب این ماه را جُمادى نامیدند.

اعمال مشترک اول هر ماه

دعا
در زمان دیدن هلال خواندن دعاى هلال وارد شده است و أقلّش آن است که سه مرتبه بگوید «اللّهُ اَکْبَر» و سه مرتبه «لا إلهَ الَّا الْلّه» و سپس بگوید «اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى أذْهَبَ شَهْرَ کَذا وَ جاءَ بِشَهْرِ کَذا». بهترین دعاى زمان رؤیت هلال دعاى 43 «صحیفهٔ سجّادیّه» است.
قرآن
خواندن هفت مرتبه سوره «حمد».
روزه
از أمورى که بر آن تأکید شده، سه روز روزه گرفتن در هر ماه است. مرحوم «علّامهٔ مجلسى»ـ رحمة‌الله ـ در «زادالمعاد» مى‌گوید: مطابق مشهور، این سه روز، پنجشنبه اوّل ماه و پنجشنبه آخر ماه و چهارشنبه اوّل از دههٔ وسط ماه است.
نماز
شب اوّل ماه: دو رکعت نماز بجا آورد، به این نحو که: در هر رکعت پس از سورهٔ «حمد»، سورهٔ «انعام» را بخواند سپس از خداوند متعال بخواهد که او را از هر ترسى و هر دردى ایمن گرداند.

روز اوّل ماه: خواندن نماز اوّل ماه که آن دو رکعت است، در رکعت اوّل بعد از «حمد» سى مرتبه سورهٔ «توحید» و در رکعت دوّم بعد از «حمد» سى مرتبه سورهٔ «قدر» بخواند و بعد از نماز صدقه‌اى در راه خدا بدهد; هر کس چنین کند، سلامت خود را در آن ماه از خداوند متعال گرفته است.

تقويم اين ماه

سوم و چهارم و پنجم:

طبق بعضى از روایات مصادف با ایّام شهادت حضرت فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ است و بزرگان و علما به آن اهمّیّت خاصّى مى‌دادند.

روز بیستم:

روز ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ در سال دوّم بعثت یا پنجم بعثت است. از آن جا که ماه جمادى‌الثّانى بیش از هر ماه دیگر، آمیخته با نام مبارک بزرگترین بانوى جهان، سیدة نساء العالمین من الاوّلین و الآخرین حضرت فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ مى‌باشد، پیروان مکتب اهل بیت ـ‌ سلام الله علیهم ـ در روزهاى آغازین ماه، بساط غم و اندوه مى‌گسترانند، و در روز بیستم، غرق امواج سرور و شادى هستند و غرض از همهٔ این مراسم آگاهى بیشتر از فضایل و مناقب آن بانو و اقتباس از خلق و خو، و رنگ و بوى معنوى آن حضرت است، و چه زیبا و الهام‌بخش است زندگى این بانوى نمونه، در آن خانواده نمونه براى همه، مخصوصاً بانوان.

سزاوار است همهٔ عاشقان این مکتب، به عنوان عزا و سرور، مجالس باشکوه و پرمحتوایى برگزار کنند؛ مجالسى که امواج تبلیغات دشمنان اسلام و اهل بیت ـ سلام الله علیهم ـ را خنثى کند و روح تازه‌اى در کالبد دوستان و علاقه‌مندان بدمد. در این روز که مصادف با ولادت حضرت فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ است چند عمل مناسب است:

روزه؛
خیرات و صدقات بر مؤمنین؛
زیارت آن حضرت. معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان


محمّدصادق اسکندری هستم.

27 ساله از شهر مقدّس قم

فوق‌دیپلم فقه و اصول و علاقه‌مند به نهادینه‌سازی مفاهیم ارزشی

پیشنهاد من: حرکتی گسترده و رو به جلو در در جادّه‌ی خدامحور

رایانامه من: mese@chmail.ir

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 846 عدد

هنوز نظری درباره این مطلب ارسال نشده است.

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 17 / 12 / 1393