عمليّات بيت‌المقدّس و بازی رايانه‌ای آن

در چین ایّامی، عملیّات بزرگ، مهم، محال، سخت و دشوار بیت‌المقدّس در جایی صورت گرفت که صدام آن را از خود می‌دانست:

عملیّات بیت‌المقدّس، بزرگ بود چون باید مناطق وسیعی را از اشغال درمی‌آورد که اوج آن خرمشهر بود.

عملیّات بیت‌المقدّس، مهم بود چون تقریباً 2 سال از جنگ گذشته امّا عملیّات موفق‌آمیزی زیادی نداشتیم.

عملیّات بیت‌المقدّس، محال بود؛ البتّه طبق تصور دشمنان، چون طبق مشاوره‌های نظامیان مستکبرین، خصوصاً اسرائیلی‌های غاصب، تا توانسته بودند استحکاماتی را ترتیب داده بودند که عبور از آن نه مشکل، بلکه غیر ممکن بود و می‌گفتند محال است ایران بتواند به سمت خرمشهر بیاید.

عملیّات بیت‌المقدّس، سخت بود؛ البتّه این برای ما، چون برای آزادسازی خرمشهر راهی وجود نداشت جزء 1 راه و آن از سمت عراق!

عملیّات بیت‌المقدّس، دشوار بود چون باید در جایی صورت می‌گرفت که دشمنان آن‌جا را برای ماندن انتخاب نموده بودند، نه برای رفتن: «جئنا لنبقی»، این شعار را بر روی در و دیوار شهر بسیار نوشته بودند و خود را برای ماندن آماده کرده بودند.

عملیّات بیت‌المقدّس، برای آزادسازی شهری بود که دشمن آن را از آن خود می‌دانست و حتّی نامش را هم عوض نمود: «المحمره».

امّا عملیّات بیت‌المقدّس، با وجود بزرگی، مهم بودنش، محال بودنش، سختی‌ و دشواریش و با وجود پشتیبانی کامل 40 کشور از صدام، انجام شد و رزمندگان بر دشمنان اسلام پیروز گشتند، چون:

خدا پشت و پناه اسلام و یاور مسلمین است، {إن تَنصُروا اللهَ ?َنصُركُم وَ ?ُثَبِّت اَقدامَكُم} و رزمندگان تلاش نمودند و «خرمشهر را خدا آزاد کرد.»؛

امام راحل ـ رحمه الله ـ دستور آن را داد و رزمنده‌ها به‌عنوان اطاعت از ولی زمانه جنگیدند نه مثل عراقی‌ها و اطاعت از صدام و ظالمین؛

شب عملیّات، علمای بزرگی چون آیت الله مشکینی و آیت الله قدوسی در کنار فرماندهان، در قرارگاه اصلی با گریه و تضرع از درگاه الهی، پیروزی رزمندگان اسلام را مسئلت نمودند و برای روحیه دادن به رزمندگان در نزدیک‌ترین مکان به آن‌ها، حضور یافتند، گرچه سالخورده بودند.

چون رزمندگان با توّجه به امدادهای الهی و توکل بر خدا جنگیدند و توجهی به اعداد و تجهزات دشمن نداشتند؛

چون فرماندهان ابتکار عملی را از خود نشان دادند که دشمن تصور آن را نمی‌کرد: «حمله‌ور شدن از سمت عراق و از کنار مرز شلمچه»، به همین دلیل همان دژی که برای محافظت از جانشان درست کرده بودند، حال بلای جانشان شد و در آن به محاصره افتادند که یا باید در آن دژ کشته می‌شدند و یا به رودها می‌ریختند و یا اسیر می‌شدند که نزدیک به 20هزار نفر همین کار را کردند یعنی به اندازه جمعیّت یک شهر کوچک خود را تسلیم رزمندگان نمودند؛ بیشترین اسیر جنگی در یک عملیّات.

توضیح‌این‌که خرمشهر از 2 قسمت در محاصره آب:

1 قسمت رود کارون؛

1 طرف دیگرش رود اروند.

2 قسمت دیگر می‌ماند:

1 طرف را خود دشمنان، آن‌قدر موانع مثل میدان مین وسیع و... ایجاد کرده بودند که کسی توان عبور از آن را نداشت؛

طرف دیگر نیز که راه عبور به عقبه و عراق بود که الان ایرانی‌ها بودند.

نتیجه: محاصره شدن بوسیله آب رودها، موانع و ایرانی‌ها = بیش از 19000 اسیر.

بازی رایانه‌ای «عملیّات انهدام 2: نبرد خرّمشهر

این‌چنین شد که عملیّات بزرگ و غرور آفرین بعد از آغاز در 9 / 2 / 1361 همزمان با ایّام ولادت حضرت امیرالمؤمنین علی ـ علیه السلام ـ و با اسم رمز ایشان پس از 24 روز نبرد سخت و نفس‌گیر در 3 / 3 / 1361 با آزادسازی بخش وسیعی از میهن اسلامی خصوصاً شهر خونین‌شهر، با موفّقیّت به پایان رسید و نشان داد که اگر مسلیمن قدمی برای اسلام و دین خدا بردارند، خدا نه تنها به آن‌ها پاسخ ‌می‌دهد بلکه آنان را بر دشمنان به‌ظاهر قوّی و با امکانات و تجهیزات فراوان، پیروز و سر بلند می‌گرداند.

این پیروزی فقط با قدرت اللهی میسر بود چون در هنگام اشغال لشکر دشمن با تمام تجهیزات و نیروی خود در مقابل چند نیروی مردمی و ارتشی خودجوش، 35 روز پشت دروازه شهر ماند و به سختی توانست وارد شهر شود، امّا رزمندگان اسلام در مدّت کمتر از آن یعنی 24 روز و با وجود حمایت‌های وسیع نظامی، مالی، اطلاعاتی و جنگ روانی مستکبرین از صدام، توانست آن را پس گیرد و پیروز شود، این‌جاست که عظمت قدرت امّتی که به خدا متکیست، کاملاً روشن می‌شود.

آن عملیّات عظیم و مهم بود و شهری آزاد گشت که جزئی از ایران اسلامی نبود بلکه خود ایران اسلامی بود حتّی این را تابلو کردند و اوّل شهر نصب کردند: به خرمشهر خوش‌آمدید؛ جمعیّت 36 میلیون نفر.

آن حادثه عظیم تمام شد و تقریباً 30 سال از آزادسازی خرّمشهر می‌گذرد، از آن آزادسازی که خدا آن را به دست جوانان اسلامی انجامش داد؛ امّا امروز نیز جوانان همین کشور اسلامی توانستند بعد از زحمات و رنج‌های فراوان امّا شیرین، بازی رایانه‌ای این عملیّات بزرگ را بسازند.

بازی رایانه‌ای که از صفر تا صدش را همین جوانان تولید کردند؛

بازی رایانه‌ای که پر از محتوای غنی اسلامی است؛

بازی رایانه‌ای که به دست جوانان مؤمن و متعهّد ساخته شد و بیش‌ترین زحمت آن‌ را طلبه‌ای از حوزه علمیّه قم با وجود عدم حمایت‌ها کشید.

بازی رایانه‌ای که گرچه به دست جوانان بود؛ امّا با مشاوره بزرگان در امور مختلف مثل: امور نظامی، روان‌شناسی، فیلم‌نامه‌نویسی و... صورت گرفت.

گرچه بازی رایانه‌ای هیچ‌گاه نمی‌تواند آن صحنه‌های عظیم عملیّات بیت‌المقدّس را به همان صورتی که بود نشان دهد؛ امّا می‌تواند آن را تا حدّ ممکن شبیه‌سازی کند، به همین دلیل در جای‌جای بازی از همان محیط واقعی استفاده گردیده تا تمثال زیبایی از آن را در ذهن جوانان و نوجوانانی ترسیم نماید که در آن صحنه‌ها حاضر نبودند؛ امّا امروز تشنه عظمت، معنویّت و شجاعت رزمندگان آن دورانند.

به مناسبت «عملیّات عظیم بیت‌المقدّس»، و نخستین سالگرد تولید بازی رایانه‌ای «عملیّات انهدام 2، نبرد خرّمشهر»، به یاری خدا سلسله مقالاتی را درباره این بازی منتشر خواهیم نمود که پاسخ‌گوی پرسش‌های زیر باشد:

چرا بازی «عملیّات انهدام 2» را بامحتواترین بازی اسلامی می‌دانید؟

چرا بازی «عملیّات انهدام 2» را مستندترین بازی نسبت به واقعیّت‌های جبهه می‌دانید؟

چرا بازی «عملیّات انهدام 2» را مناسب جوانان و نوجوانان ایرانی می‌دانید؟

چرا بازی «عملیّات انهدام 2» را بهتر از بازی‌های خارجی می‌دانید؟

چرا باید جوان و نوجوان ایرانی، این بازی را انجام دهد؟

در راستای پاسخ به این پرسش‌ها، چندین مقاله به تدریج و تا روز 3 خرداد (آزادسازی خرّمشهر) در وبگاه «مجموعه بازی‌های رایانه‌ای سه‌بُعدی عملیّات انهدام» به نشانی www.AmaliyateEnhedam.ir و وبگاه تولیدکننده به نشانی www.Benisi.ir قرار خواهد گرفت. در این مقالات با استفاده از تصاویر بازی رایانه‌ای «عملیّات انهدام 2: نبرد خرّمشهر» و مقایسه آن با بازی‌های خارجی به تمام این پرسش‌ها پاسخ خواهیم گفت.

ان شاء الله

در این زمینه می‌توانید از محصولات شرکت رسانه‌گستر بنیسی نیز بهره‌مند شوید.

 

بازی رایانه‌ای سه‌بُعدی
«عملیّات انهدام 2: نبرد خرّمشهر»

قیمت:5000 تومان، تخفیف: 25٪

کتاب بازی‌نامه
«عملیّات انهدام 2: نبرد خرّمشهر»

قیمت:5000 تومان، تخفیف: 25٪

بازی رایانه‌ای سه‌بُعدی
«عملیّات انهدام 1: نبرد فاو»

قیمت: 3200 تومان، تخفیف: 25٪

 

معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان

محمّدصادق اسکندری هستم.

27 ساله از شهر مقدّس قم

فوق‌دیپلم فقه و اصول و علاقه‌مند به نهادینه‌سازی مفاهیم ارزشی

پیشنهاد من: حرکتی گسترده و رو به جلو در در جادّه‌ی خدامحور

رایانامه من: mese@chmail.ir

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 1226 عدد

هنوز نظری درباره این مطلب ارسال نشده است.

 

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 17 / 12 / 1393