علّت نام‌گذاری عملیّات بیت‌المقدّس

ماجرای نامگذاری

عمليّات بيت‌المقدّس به‎‌ خاطر آزادسازی قدس نام‌گذاری شد.

«امير عبدالرزّاق‌زاده» دربارهٔ نام‌گذاری این عملیّات می‌گوید؛ او كهنه رزمنده‌‌ای است كه در سال‌های شيرين نوجوانی به جنگ رفته و در عمليّات‌های فتح‌‌المبين و بيت‌‌المقدّس در كنار سردارانی همچون «حاج احمد متوسّليان» و «حاج محمّدابراهيم همّت» در كسوت يک راوی به ثبت لحظه به لحظه صحنه‌های نبرد پرداخته است و كتاب «ايلام در جنگ» را نوشته است.

وی در این رابطه این‌گونه توضیح می‌دهد:

در دروران دفاع مقدّس، نامگذاری عمليّات‌ها به عنوان يک استراتژی جنگی كاربرد فراوانی داشت؛ بنابراين عمليّات بيت‌المقدّس به نيّت آزادسازی قدس كه شعار همهٔ مسلمانان بود به اين نام اجرا شد. در واقع نام اصلی عمليّات «الی بيت‌المقدّس» بود كه به معنای به سوی قدس تعبير می‌شد تا با اين عنوان به اشغالگران صهيونيستی بفهمانيم مسلمانان فلسطين در حمايت ملّت و دولت ما قرار دارند.

در همان ایّام آزادسازی خرّمشهر برخی از كشورهای عربی با همكاری اسرائيلی‌ها نشستی را در مراكش برگزار كردند كه دارای 5 مادّه بود و در آن اسرائيل به رسميّت شناخته می‌شد، اين عمل باعث شد تا كشورهای اسلامی در سايه سخنان امام خمينی(ره) كنفرانس مراكش را محكوم و متزلزل كنند و نام‌گذاری این عملیّات عظیم به «الی بیت‌المقدّس» در همین راستا بود.

اسرائيلی‌ها با فرستادن نيروهايی به دريای مديترانه، دريای احمر و آب‌های كشور مصر اقدام به اجرای عمليّات «ستارهٔ درخشان» كردند كه همزمان با اجرای اين عمليّات ناوگان‌های آمريكايی در خليج فارس مستقر شده بودند.

امّا نيروهای ايرانی با هدف ادامه مبارزه با جنايات صهيونيست‌ها در صدد طرّاحی و اجرای عمليّات بيت‌المقدّس و طريق‌القدس برآمدند و نام‌گذاری اين دو عمليّات كه كلمهٔ قدس را به همراه داشت اين مطلب را می‌رساند كه ايران اسلامی در برابر تهاجم دشمنان بعثی مقاومت می‌كند و معتقد است برای رسيدن به قدس بايد از كربلا گذشت و اين مطلب تداعی‌كنندهٔ اين شعار بود كه «راه قدس از كربلا می‌گذرد».

اهمیّت عملیّات بیت‌المقدّس

اشغال خرّمشهر برای دشمن خیلی مهم بود به همین خاطر نيروهای بعثی عراق با داشتن تجهيزات و امكانات فراوان وارد میدان شدند امّا با این حال بعد از حمله 34روزه، نتوانستند خرّمشهر را به طور كامل به اشغال خود درآورند و اين مقاومت نيروهای مردمی و رزمندگان باعث شد اطراف شهر خرّمشهر به اشغال نيروهای بعثی درنيايد. ولی ما توانستیم آن را به یاری خدا آزاد کنیم:

زمانی كه رزمندگان ايرانی به خرّمشهر رسيدند، موضوع آزادسازی آن مطرح شد؛ با مشورت ساير فرماندهان قرار بر اين شد كه برای اجرای نهايی مانور آزادسازی خرّمشهر سردار متوسّليان به عنوان فاتح خرّمشهر نيروهايش را وارد شهر كند؛ امّا اين سردار سرافراز اسلام سر باز زد و گفت «مرا به شلمچه بفرستيد تا پنجه در پنجه دشمن داده مستقيم با او بجنگم». سردار متوسّليان فرمانده‌ای گمنام در آزادسازی خرّمشهر بود.

سردار متوسّليان هيچ‌وقت به دنبال ماجراجويی و ثبت ‌نامش برای آيندگان و تاريخ نبود و هميشه سعی می‌كرد با حركت چراغ‌خاموش تكاليف الهی‌اش را انجام دهد و طی جلسه‌ای كه با فرماندهان ارشد نظامی داشت مأموريتش را به داخل خرّمشهر لغو كرد و به سمت شلمچه به راه افتاد تا تكاليف الهی خود را به سرانجام رساند.

معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 17 / 12 / 1393