زندگی‌نامه آیت الله مدنی

در سال ۱۳۰۷ در استان آذربایجان شرقی «تبریز» در یک بیت سیادت و اخلاص درخشش نور وجودش نمایان شد که این سیّد پاک قدم به گیتی نهاد و خانواده‌ای را در سرور و شادی انداخت، پدر بزرگوارش او را سیّد یوسف نام نهاد.

ایشان با دو برادر ابوینی تحت تربیت یک خانواده معظّم و متدیّن و ایمانی قرار داشتند، والد مکرّم ایشان مرحوم حاج آقا سیّد قاسم حسینی فرزند مرحوم حاج آقا سیّد عیسی حسینی که از اجلّه سادات حسینی در محل بودند سرپرستی این طفل عظیم‌الشّأن را عهده‌دار بودند و با توجه به اینکه والد معظّم له از ثروتمندان و خیرین بازار به حساب می‌آمد و در زهد و پارسایی زبان‌زد بودند، و حمایت علمی فرزندش را از اهمّ امورات خود قرار داده و او را روانه مدرسه دولتی می‌نماید، و با توجه به اینکه والدشان شوق بیشتری به علوم دینی داشتند ایشان را با تأکید فراوان وادار نمودند تا مشغول تحصیل علوم دینی و حوزوی شوند.

دروان طفولیت

معظم‌له دوران طفولیت را با دو برادر ابوینی خود در خانواده جلیلیه سیادت زیر نظر پدر و مادری متدین و مهربان با تربیت صحیح سپری کرده‌اند. پدر بزرگوارشان مرحوم حاج سیّد قاسم حسینی فرزند مرحوم حاج سیّد عیسی حسینی ـ رحمهم‌الله ـ از اجلّهٔ سادات حسینی و از اخیار تجار علاوه بر غنای معنوی، دارای غنای مادی هم بوده‌اند. و در اثر همین دارایی و ثروت، در میان همسایه‌ها و هم اقران خودع به دستگیری از مستمندان و مساکین مشهور بوده و یکی از خیرین بازار به حساب می‌آمدند. خداوند غریق رحمت خود و با اجداد طاهرینش محشور گرداند.

دوران نوجوانی

ایام نوجوانی خود را با جدیت تمام صرف تحصیل علوم روز در مدارس دولتی آن زمان، می‌نموده‌اند که در نیمه راه پدر بزرگوارشان با تأکید فراوان، معظم‌له را وادار می‌نماید که به درس طلبگی رو آورده و مشغول تحصیل علوم دینی باشند. از جمله امتیازات تحصیلی معظم‌له چون والد بزرگوارشان از جمله اغنیا و ثروتمندان به شمار می‌آمد اجازه نداده بود از وجوه شرعیه استفاده نماید و تا زنده بود این ممنوعیت ادامه داشه است.

دوران جوانی

بنا به دستور پدر در حدود 16 سالگی دوران پربار جوانی را در حوزه علمیه تبریز تا کتاب «کفایه الاصول» نزد اساتید بزرگوار و نامی آن زمان گذرانده و خود نیز از اساتید معروف دروس ادبیات آن شهر قرار گرفته و شاگردان زیادی تربیت نموده‌اند. سپس به شهر مقدّس قم شهر کریمه اهل بیت ـ علیهم‌السّلام ـ و شهر علم و اجتهاد مهاجرت نموده و به ادامه تحصیل مشغول شده‌اند.

تحصیل

معظم‌له حدود ۱۶ سالگی در دوران پربار جوانی با حمایت و راهنمایی والد مکرم‌شان، وارد حوزه علمیه تبریز می‌شود. حدوداً هشت سال با جدّیت تمام ادبیات عرب را تخصصاً ادامه می‌دهد تا اینکه خود به تدریس ادبیات می‌پردازد، و علوم فقه و اصول را نیز تا کفایڑ الاصول در شهر تبریز فرا می‌گیرد و از اساتید معروف و نامی آن عصر کسب فیض می‌نماید، به عنوان استاد ادبیات در آن شهر شاگردانی نیز تربیت می‌نماید.

سپس معظم له عازم شهر علم و اجتهاد «قم» گردیده و در جوار مقدس کریمه اهل بیت… ادامه تحصیل می دهند و با شروع تحصیل در قم از سطوح عالیه «کفایتین» در محضر اساتید معروف، خود نیز تدریس را ادامه می‌دهند و در رشته‌های مختلف علوم دینی شاگردانی تربیت می‌نمایند و از فیوضات تألیفات علوم دینی نیز برخوردار می‌شود، و در آن ایّام جوانی شرحی بر مطوّل می‌نویسند که مورد استقبال علماء و اساتید قرار می‌گیرد، تا آنجائیکه مرحوم حضرت آیت الله العظمی علامه حاج سیّد محمّد حسین طباطبائیƒ صاحب تفسیر شریف «المیزان» تقریظی بر آن مرقوم می‌نویسد که به هیچ تألیف و تصنیفی همچون تقریظی ننوشته‌اند.

در مدرسه مبارکه حجتیه در همان عصر بر رسائل «فرائد الاصول» مرحوم شیخ اعظم انصاریƒ شرحی می‌نویسد که در هفت جلد جمع آوری می‌شود، و با تألیف این کتاب که مورد استقبال علماء و فضلاء حوزه قرار می‌گیرد مرحوم حضرت آیڑ الله العظمی بروجردیƒ ایشان را مورد عنایت و تشویق قرار داده و از سوی معظم‌له به ایشان جایزه‌ای اهداء می‌گردد.

معظم‌له با عنایت خداوند و توجه حضرت ولی عصر «عجل الله تعالی فرجه الشریف» روز به روز به مدارج عالیه صعود کرده و با همت عالی در محضر مراجع بزرگوار شیعه همچون حضرات آیات عظام بروجردی، محقق داماد و امام خمینی کسب فیض می نمودند و با جدیت مشغول تحصیل و تدریس و تألیف بودند، و در شهر مقدس قم به درجه عالیه اجتهاد نائل گردیدند.

معظم‌له شاگردان لایق و فاضلی تحویل جامعه می‌دهند که بیشتر شاگردان ایشان از اساتید به حساب می‌آیند که با توجه به تربیت ایشان به مدارج عالیه نائل شده‌اند و به مناصب قضائی راه یافته‌اند.

امّا معظم‌له با زهد و بی رغبتی به دنیا زندگی‌اش را ادامه داده‌اند که بر هیچ کسی پوشیده نیست که او با بصیرت و نورانیت دل و حکمت، راه معرفت‌الله را درک کرده است که تا خود به قله بلند کمال قدم نهاده است. معظم‌له خود را از تجملات و تشریفات زندگی به دور نگه‌ داشته است و در هیچ شرایطی گرفتار تشریفات دنیوی نشده است.

دفتر ایشان نیز در قم برای همه اقشار معلوم است که از هیچگونه تجملات برخوردار نیست و ساده زیستی ایشان مردم را به سوی معنویت هدایت می کند.

در قم

معظم‌له با اینکه خود در قم از سطوح عالیه (کفایتین) نزد اساتید نامدار حوزه شروع به تحصیل نموده‌اند. خود نیز به تدریس کتب مختلف در رشته‌های گوناگون مخصوصا ادبیات مشغول شدند به طوری که شرح مطول ایشان مورد توجه اساتید و بزرگان حوزه‌ها و شخصیت برجسته‌ای مانند مفسر کبیر قرآن مرحوم علامه طباطبایی ـ قدس سرّه ـ صاحب تفسیر المیزان قرار گرفته و تقریظی بر آن مرقوم فرموده‌اند که یه هیج تألیف و تصنیفی همچون تقریظی ننوشته‌اند. معظم‌له روز به روز طبق روال عادی حوزه به مدراج عالیه صعود نموده؛ جالب این است که در دوران تجرد خود در مدرسه مبارکه حجتیه شرح مفصلی به کتاب رسائل شیخ انصاری ـ قدس سرّه ـ در هفت جلد نوشته و شایستگی خود را در همان اوان جوانی در رشته‌های مهم سطح و خارج حوزه به همگان نشان دادند. این شرح با استقبال شایان اساتید بزرگ حوزه و مرود تأیید و تشویق بزرگان قرار گرفت و مخصوصا از طرف مرجعیت بزرگ شیعه حضرت آیت الله العظمی بروجردی ـ قدس سرّه ـ مرود عنایت خاص قرار گرفت. معظم‌له در قم با همت عالیهٔ خود از محضر اساتید و مراجع طراز اول حوزه استفاده شایان نموده و در کنار آن در نتیجه تدریس فراوان از حوزه درس ایشان شاگردان فاضل و لایق به جامعهٔ اسلامی تحویل گردیده است. شاگردانی که در اثر تربیت معظم‌له به مدارج بالای علمی از اساتید حوزه گرفته تا مصادر بالای کشوری به خصوص مناصب قضایی را یافته‌اند.

اهمّیت دعا و توسل به ائمه اطهار

حضرت استاد به دعا، توسل و گریه (بر مصیبت اهل بیت پیغمبر ـ علیهم‌السّلام ـ) اهمیت زیادی قائلند و می‌فرمودند: اکثر اوقات من مشکلات خود را با دعای مؤمنین حل می‌کنم. معظم‌له در مناسبت‌ها (مثل ماه مبارک رمضان، محرم، صفر و روزهای وفات و شهادت) که درس تعطیل می‌شد از شاگردانش درخواست دعا می‌نمودند و می‌فرمودند: از شما التماس دعا دارم، مطالبی که مورد نظر من است فراموش نکنید و من هم شما را دعا می‌کنم. حتی معظم‌له از تمامی مردم که عازم زیارت ائمه اطهار ـ علیهم‌السّلام ـ و پیغمبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ وبیت الله الحرام می‌شوند التماس دعا نموده و می‌فرمایند حتما مرا فراموش نکنید.

تألیفات

الفواید الادبیڑ؛
توضیح المطوّل؛
درر الفوائد فی شرح الفرائد؛
حاشیه بر عروڑ الوثقی؛
منهاج الاحکام؛
الارشاد الی ولایڑ الفقیه؛
رساله توضیح المسائل؛
مختصر الاحکام؛
المسائل المستحدثه؛
الفوائد القمیه؛
کتاب القضاء؛
قواعد الاصول؛
کتاب الجهاد فی بیان حکم اقسامه؛
کتاب الدفاع فی بیان حکم اقسامه؛
رسالڑ فی حکم المفسدین فی الارض؛
رسالڑ فی المحارب فی بیان احکام اقسامه؛
رسالڑ فی اقسام القتل؛
رسالڑ فی قاعدڑ لاضرر؛
رسالڑ فی علم غیب الائمهŒ تفصیلاً.

آثار چاپ نشده

شرح حاشیه ملا عبد الله؛
شرح معالم الاصول؛
شرح مکاسب؛
شرح کفایڑ الاصول.

معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان


محمّدعلی خدمتی هستم.

22 ساله از شهر مقدّس قم

فوق‌دیپلم گرافیک و علاقه‌مند به هنرهای دیجیتال

پیشنهاد من: تبلیغ سبک زندگی اسلامی به روش‌های جدید

رایانامه من: ...

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 978 عدد

هنوز نظری درباره این مطلب ارسال نشده است.

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 17 / 12 / 1393