شایعاتی در مورد آیت الله بهجت ـ رحمه الله ـ

آیت الله بهجت یکی از مراجع عظام و علمای بزرگ زمان ما بود، امّا برخی افراد سود جو و برخی افراد نا آگاه درباره ایشان شایعاتی را می‌ساختند و افراد نادان آن‌ها را پخش می‌نمودند و برخی افراد ساده‌لوح آن‌ها را باور می‌کردند، از این رو چند شایعه‌ای که درباره ایشان معروف است امّا مورد تکذیب دفتر ایشان قرار گرفته شده را در اینجا آوردیم تا افرادی که آگاه نبودند آگاه شوند:

دربعضی نشریات و سایت‌های اینترنتی منتشرشده حضرت آیت‌الله بهجت ـ رحمه الله ـ با خواندن فلسفه مخالف بوده‌اند، درست است یاخیر؟

حضرت آقا از استاد خود مرحوم آیت الله غروی ـ رحمه الله ـ کمپانی نقل می‌فرمودند که بدون خواندن فلسفه، کتاب کفایة الاصول فهمیده نمی‌شود. و همچنین معظّم له می‌فرمودند: یک روز استاد ـ رحمه الله ـ درس اصول را خیلی عمیق و دقیق بیان فرمودند، به حدی که موجب اعتراض شاگردها گردید که متوجه نشده‌اند، بعد از درس درحالی‌که همراهشان بودم به بنده فرمودند عمداً دقیق وارد بحث شدم تا اقلاً منظومه راخوب بخوانند.

البته حضرت آیت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ می‌فرمودند برای تحصیل فلسفه ابتدا تعلّم علم کلام و بررسی روایات‌، سپس اشتغال به فلسفه نمایند، خصوصاً آنانکه استعداد بیشتری برای تعلّم فلسفه دارند. ولی کسانی‌که استعداد و ذوق تحصیل آنرا ندارند ادامه آن برای ایشان مفید نیست. لذا باتوجه به مطالب مذکور، شایعات پیرامون مخالفت معظّم له با یادگیری فلسفه صحیح نمی‌باشد.

در نقلی که از آیت الله بهجت مطرح گردیده ایشان به این نکته تاکید دارند که امام موسی صدر ذخیره‌ای الهی است و در شرایط حساس واقعه در منطقه باز خواهند گشت و آنگونه که خواست خدا بر این قرار گرفته بر بسیاری از معادلات واقعه در جهان اسلام و منطقه تاثیر خواهند گذاشت. آیا این نقل گفته شده معتبر است؟

ضمن بی اطلاعی بيت حضرت آيت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ از انتساب اين مطلب، باتوجه به تماس تلفنی با منبع اصلی انتشار مطلب فوق الذكر در رسانه‌ها، ايشان ضمن عذرخواهی، منسوب نمودن اين مطلب به حضرت آيت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ را اشتباهی سهوی دانستند و بيان كردند اين مطلب ازشخصيتی ديگر بوده است‌. لذا انتساب اين مطلب به حضرت آيت‌الله العظمي بهجت ـ رحمه الله ـ ازسوی دفترمعظّم له تكذيب می‌گردد.

 

آیا استناد متن‌های زیر به حضرت آيت‌الله العظمی بهجت (ره)‌، بیت‌، دفتر و نزدیکان ایشان صحیح است یا خیر‌؟

آیت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ در دیدار دولت با علماء در سال 1386 فرموده‌اند : باید دید بعضی‌ها چه گناهی کرده‌اند که نمی‌توانند خدمات دولت آقای احمدی‌نژاد را ببینند.
فرزند آیت‌الله بهجت در یک گزارش رادیویی‌: پدرم در آخرین روزهای عمرش برای مردم ایران دعا می‌کرد که آقای احمدی‌نژاد را از دست ندهند‌.
بیت آیت‌الله بهجت‌: از رفتار آقای احمدی‌نژاد به خدا پناه می‌بریم‌.
آیا اینکه حامیان احمدی‌نژاد می‌گویند هالهٔ نور، حرزی بوده که آیت‌الله بهجت برای حفظ وی از خطرات ایجاد کرده‌اند درست است‌؟

مطالب فوق کذب محض می‌باشد‌. دفتر معظّم له

 

با سلام ، آیا صحیح است که حضرت آیت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ فرموده‌اند‌: نمی‌دانم بمانم و ظهور را ببینم و یا بروم و فتنه را نبینم‌؟

کذب محض است. دفتر معظّم له‌

 

این روزها اخبار و سخنانی منسوب به حضرت آيت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ و یا بیت و یا دفتر آن عالم ربّانی پیرامون له یا علیه رئیس جمهور و یا برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری شنیده می‌شود ، لطفا در این رابطه نظر آن بزرگوار و بیت و دفتر ایشان را مرقوم بفرمایید‌.

حضرت آيت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ و منسوبان به آن بزرگوار‌، اعم از بیت و دفتر‌، نفیاً و اثباتاً هیچ‌گونه نظری در رابطه با رئیس جمهور و یا کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار نکرده‌اند . بنابراین چنین اظهار نظرهایی به کلّی تکذیب می‌گردد‌. دفتر معظّم له

 

از برخی از بزرگان نقل می‌شود كه حضرت آيت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ فرموده‌اند‌: ما تاکنون به جوان‌ها مژده می‌دادیم که ظهور امام زمان ـ علیه‌السّلام‌ ـ را درک خواهند کرد امّا اکنون به پیرها هم بشارت می‌دهیم که دوران ظهور را خواهند دید ؛ آيا اين مطلب به آيت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ قابل استناد است يا خير ؟

اتفاقا در اين باره از حضرت آيت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ سئوال شد‌، ايشان فرمودند‌: آقايی دم محراب مسجد نزد من آمد و به من گفت‌: به خدمت حضرت رسيدم و از ظهور پرسيدم آيا من ظهور را درک می‌كنم‌. آنگاه مطالب ياد شده را آقا از اين شخص نقل كردند‌. بنابراين خود حضرت آيت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ مستقيما مطلب را نفرمودند بلكه از شخص ديگری نقل نمودند‌.
همچنين معظّم له ـ رحمه الله ـ فرمودند :‌ اگر گفتن اين مطالب لازم بود من برای شاگردانم می‌گفتم‌.
امكان دارد همانگونه كه آقا مكرر بيان می‌فرمودند‌، اين مطلب اشاره به ظهور شخصی داشته باشد و نه ظهور عمومی‌.
امكان دارد‌، اينگونه اظهارات از باب «إنّهم يرونه بعيدا و نراه قريبا» باشد.

 

آیا پیش بینی ساعت و محل دفن آیت‌الله بهجت ـ رحمه الله ـ توسط خود ایشان که از سوی بعضی سخنرانان مذهبی بیان شده و در سایت‌های اینترنتی نیز منتشر گردیده است، صحیح می‌باشد‌؟

مطالب منتشر شده دراین خصوص واقعیت ندارد و کذب محض است. دفتر معظّم له

این‌ها تعدادی از شایعاتتی بود که توسّط دفتر ایشان تکذیب شد و شاید برخی از آن‌ها را هم ما نقل کرده بودیم؛ انسان باید خیلی مراقب باشد که خبر را از که دریافت می‌کند و به چه کسی تحویل می‌دهد. شایعات دیگری هم وجود داشت که برخی با کمی تفکر و دقت دروغ بودن آن معلوم می‌گشت و برخی هم تکذیبیه آن در سایت دفتر ایشان نبود ولی در فیلم‌هایی از ایشان بود.

به عنوان مثال در برنامه‌ای به حساب مستند درباره قمه‌زنی به نام"حقیقت مظلوم قمه زنی" آقای احمدی اصفهانی از سخنرانان معروف از آیت‌الله بهجت درباره قمه زنی نقل می‌کند که آیت‌الله سیّد ابوالحسن اصفهانی قمه زنی را واجب کرده بود. و آیت‌الله بهجت چون توان قمه زنی نداشت عمامه خود را خونی کردند و وصیت کردند که در کنار جنازه‌شان این عمامه خونی را دفن نمایند.

در زمان حیات معظّم له از ایشان درباره این شایعه سؤال شد که ایشان آن را تکذیب فرمودند و گفتند که آیت‌الله سیّد ابوالحسن اصفهانی تا آخر عمر با قمه زنی مخالف بودند و چنین وصیتی نکرده‌اند. فیلم پاسخ آیت‌الله بهجت را می‌توانید در اینجا ببینید:

انسان باید در این موارد خیلی دقت کند؛ و در آخر با بیانیه‌ای که سایت ایشان درباره این قبیل شایعات منتشر کرده این نوشتار را به پایان می‌بریم:

بسمه تعالی؛ از آنجا که حضرت آيت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ در زمان حیات به دلیل عدم داشتن وقت کافی، مانع پاسخگویی به شایعات مطرح شده پیرامون معظّم له و دفتر و بیت ایشان بودند‌، بدین وسیله دفتر و بیت معظّم له نیز به پیروی از سیره حسنه آن بزرگوار، اقدام به پاسخگویی تفصیلی را اتلاف وقت تلقی کرده و فقط این نکته را متذکر می‌شود که‌: هر گونه خبر در رابطه با حضرت آيت‌الله العظمی بهجت ـ رحمه الله ـ و یا بیت و دفتر و آقا زادگان ایشان که در پایگاه رسمی معظّم له (www.bahjat.ir) ذکر نشده باشد‌، غیر مستند اعلام می‌گردد .  معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان


محمّدصادق اسکندری هستم.

27 ساله از شهر مقدّس قم

فوق‌دیپلم فقه و اصول و علاقه‌مند به نهادینه‌سازی مفاهیم ارزشی

پیشنهاد من: حرکتی گسترده و رو به جلو در در جادّه‌ی خدامحور

رایانامه من: mese@chmail.ir

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 1562 عدد

هنوز نظری درباره این مطلب ارسال نشده است.

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 17 / 12 / 1393