آشنایی با آیت الله بهجت ـ رحمه الله ـ

حضرت آيت‌الله العظمى آقاى حاج شيخ محمّدتقى بهجت ـ‌رحمة‌الله‌ـ در اواخر سال 1334 ه ق در شهر فومن واقع در استان «گيلان» به دنيا آمد و هنوز شانزده ماه از عمرش نگذشته بود كه مادر را از دست داد.

تحصيلات ابتدايى حوزه را در مكتب‌خانه فومن به پايان رساند و پس از تحصيلات ادبيات عرب در سال 1348 ه ق هنگامى كه تقريبا 14 سال از عمر شريفش مى‌‏گذشت، براى تكميل دروس حوزوى عازم عراق‌شد و حدود 4 سال دركربلا معلّى اقامت نمود و علاوه بر تحصيل علوم رسمى از محضر استادان بزرگ آن سامان، از جمله مرحوم حاج شيخ ابوالقاسم خويى (غير از آيت الله العظمى خويى معروف) بهره برد و در سال 1352 ه ق براى ارائه تحصيل به «نجف اشرف» رهسپار گرديد و سطح عالى علوم و حوزه را در محضر آيات عظام از جمله حاج شيخ مرتضى طالقانى (ره) به پايان رساند و پس از درک محضر آيات عظام حاج آقاى ضياء عراقى و ميرزاى نائيينى (ره) در حوزه درسى آيت‌الله حاج شيخ محمّدحسين غروى اصفهانى وارد شد.

افزون بر اين ايشان از محضر آيات عظام حاج سيّد ابوالحسن اصفهانى و حاج شيخ محمّدكاظم شيرازى (ره) صاحب حاشيه بر مكاسب - و در حوزه علوم عقلى، كتاب (الاشارات والتنبيهات) و (اسفار) رانزد آيت‌الله سيّد حسين بادكوبه‌‏اى (ره) فراگرفت و در زمان تلمذ به تدريس سطوح عالى پرداخت و در تاليف كتاب (سفينة‏البحار) با محدث كبير حاج شيخ عباس قمى (ره) همكارى نمود و در زمينه تهذيب نفس در زادگاهش (فومن) از كودكى محضر عالم بزرگوار (سعيدى) و دركربلا از برخى علماى ديگر بهره برد، تااينكه در نجف اشرف در سن 17 - 18 سالگى با آيت حق علامه قاضى (ره) آشنا شد و گمشده خويش را در وجود ايشان يافت و در سلک شاگردان اخلاقى - عرفانى ايشان درآمد و سرانجام در سال 1364 هق موافق با 1324 هش قلبى صيقل يافته از معنويت و سينه ‏اى مالامال ازعشق به حضرت حق و با كوله‌بارى از علم و كمال به سرزمين خويش هجرت نمود و در زادگاهش تشكيل خانواده داد و در حالى كه آماده بازگشت به نجف اشرف بود هنگام عبور موقت در قم در زمانى كه هنوز چندين ماه از مهاجرت آيت‌الله بروجردى (ره) به قم نگذشته بود موقتا مقيم شد و خبر رحلت اساتيد بزرگ حوزه علميه نجف را يكى پس از ديگرى مى‌‌شنود و درشهر مقدس قم رحلت اقامت مى‌‌افكند.

در قم در درس آيات عظام حجّت‌ ‏الاسلام و المسلمين كوه كمره‏‌اى و آيت‌الله العظمى بروجردى شرکت نمود. معظم له پس از ورود به قم به تدريس خارج فقه و اصول پرداخت و به تربیت شاگردانى بسيار همّت گماشت.

محل تدريس درس خارج ايشان ابتدا در حجرات مدارس و بعد در منزل شخصى خود و در سال‌های بعد تا پایان زندگی در مسجد فاطميه واقع در گذرخان تشكيل مى‌گردید و محل اقامه نماز جماعت و مراجعات عمومى ايشان نيز همين مسجد بود.

تأليفات معظم له

يک دوره كامل اصول، حاشيه بر مكاسب شيخ انصارى (ره) و تكميل آن تا آخر مباحث مربوط به مكاسب و متاجر، دوره كامل طهارت ، دوره كامل كتاب صلاة ، دوره كامل كتاب زكات ، دوره كامل كتاب خمس و حج ، حاشيه بر كتاب ذخيرة العباد مرحوم شيخ محمّدحسين غروى ،جامع المسائل در پنج جلد (تقريبا يک دوره فقه فارسى)، حاشيه بر مناسک شيخ انصارى (ره) و...

وفات

غروب یکشنبه، بیست و هفتم اردیبهشت سال 1388، وقتی خبر رحلت آن عالم ربانی در شهر پیچید، بهت وحیرت و آنگاه ناله و شیون شهر را فرا گرفت. سیل مشتاقان و شیفتگان فقاهت و مرجعیّت به سوی قم سرازیر شد.

قم سیه پوشید و ازدحام جمعیت عزادار، یادآور تشییع تاریخی آیت‌الله بروجردی شد. ازعامی و عارف، از فاضل و کاسب و از همهٔ طبقات مردم در تشییع پیکر مردی حضور رساندند که سینه‌اش مالامال از عشق و شیفتگی بود و یادگاری مقدس از خود بر جای گذاشت. سرانجام پیکر مطهر آن پیر راحل در حرم مطهر حضرت فاطمۀ معصومه ـ سلام الله علیها ـ در مسجد بالاسر در خاک مشک بوی عصمت آرمید.

عاشَ سَعيداً وَ ماتَ سَعيداً معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان


محمّدصادق اسکندری هستم.

27 ساله از شهر مقدّس قم

فوق‌دیپلم فقه و اصول و علاقه‌مند به نهادینه‌سازی مفاهیم ارزشی

پیشنهاد من: حرکتی گسترده و رو به جلو در در جادّه‌ی خدامحور

رایانامه من: mese@chmail.ir

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 875 عدد

هنوز نظری درباره این مطلب ارسال نشده است.

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 17 / 12 / 1393