اهل بیت و قیام مختار

 

درباره این كه اهل‌بیت قیام مختار را تأیید كرده یا رد نموده‌اند، دو دسته روایات وجود دارد كه روایات مدح مختار عبارتند از:

عمر بن علی بن الحسین ـ علیه السّلام ـ هنگامی كه مختار سر بریدهٔ ابن‌زیاد و عمر سعد را به نزد امام سجّاد ـ علیه السّلام ـ فرستاد، حضرت به سجده افتادند و در سجده شكر، خدا را این‌گونه سپاس گفتند «الحمد لله الّذی اردک لی ثاری من اعدائی و جزی الله المختار خیراً حمد و سپاس و ستایش ویژه خدایی است كه انتقامم را از دشمنانم گرفت و خدا پاداش و جزای خیر به مختار دهد.»1

سدید از یاران امام باقر ـ علیه السّلام ـ می‌گوید آن حضرت درباره مختار فرمودند «لا تسبّوا المختار؛ فانّه قد قتل قتلتنا و طلب بثارتنا و زوّج اراملنا و قسّم فینا المال علی العسرة از مختار بدگویی نكنید كه قاتلان ما را كشت و انتقام خون ما را گرفت و بیوه‌های ما را شوهر داد و در زمان تنگ‌دستی به ما كمک كرد.»2

علّامه مامقانی می‌گوید «فتلخّص من جمیع ما ذكرناه انّ الرّجل امامی المذهب؛ فانّ سلطنته برخصة من الامامة.»3

پاسخ محمّد بن حنفیه به برخی از كوفیان همچون عبدالرّحمان بن شریح درباره تردید آن‌ها به پذیرش ندای او برای قیام «فوالله لَوَوَدْتُ انّ الله انتصر لنا من عدوّنا بمَن شاء مِن خلقه».4 همچنین برخی ادامه‌ای برای این روایت ذكر كرده‌اند كه محمّد بن حنفیه آنان را مخفیانه به حضور امام سجّاد ـ علیه السّلام ـ برد و وقتی گزارش محمّد بن حنفیه تمام شد، حضرت فرمودند «یا عمّ! لو انّ عبداً نجیاً تعصب لنا اهل البیت یوجب علی النّاس مؤازرته، و قد ولّیتک هذا الامر؛ فاصنع ما شئت ای عمو! اگر برده‌ای زنگی هم به پشتیبانی از ما اهل‌بیت خروج كند، حمایت از او بر مردم لازم است و در این مورد، من به شما اولیت دادم؛ هر طور صلاح می‌دانی، عمل كن.»

همچنین چند روایت ضعیف در ذمّ مختار نیز وجود دارد؛ در نتیجه، مختار از ین نظر كه توانست قاتلین امام حسین ـ علیه السّلام ـ را به سزای اعمالشان برساند و دل اهل‌بیت و در رأس آن‌ها، امام سجّاد ـ علیه السّلام ـ را خشنود كند، مورد تأیید و در خور دعا و طلب خیر و رحمت است؛ امّا این كه آیا اصل قیام وی مورد تأیید امام سجّاد ـ علیه السّلام ـ یا محمّد بن حنفیه بوده است، قابل برداشت از رویات نیست.

 

پی‌نوشت:

1. ذوب النّضار فی شرح الثّار، صفحة 99؛ بحارالانوار، جلد 45، صفحة 344؛ اختیار معرفه الرّجال، محمّد بن حسن طوسی، صفحة 127؛ قاموس الرّجال، محمّدتقی تستری، جلد 8، صفحة 445؛ معجم الرّجال الحدیث، سید ابوالقاسم خویی 1، جلد 19، صفحة 104.
2. بحارالانوار، جلد 45، صفحة 351؛ اختیار معرفه الرّجال، صفحة 125؛ قاموس الرّجال، جلد 8، صفحة 555؛ معجم الرّجال الحدیث، جلد 19، صفحة 102.
3. تنقیح المقال فی احوال الرّجال، اسدالله مامقانی، جلد 3، صفحة 215.
4. تاریخ طبری، صفحه‌هی 436 و 437؛ ذوب النّضار، صفحه‌هی 94 تا 96؛ الكامل، صفحة 677.

معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان

حبیب داستانی بِنیسی هستم.

32 ساله از شهر مقدّس قم

کارشناسی ارشد فقه و اصول و علاقه‌مند به نوآوری در فقه و اصول / تبلیغ‌های نوین دینی

پیشنهاد من: تلاش برای ایجاد تمدّن نوین اسلامی

رایانامه من: hdbenisi@chmail.ir

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 3354 عدد

تعداد کلّ نظرات بازدیدکنندگان برای این مطلب: 1 عدد
نظرات تأییدشده بازدیدکنندگان: 1 عدد

محمّدعلی سعیدی


0


0

با سلام. من امروز مستند بازی شما را دیدم. سه چهار سالی هست که انیمیشن‌سازی می‌کنم و حدود یک سال است که با موتور بازی‌سازی یونیتی کار می‌کنم. بیش‌تر مطالب را خودم با کمک لوح فشرده یاد گرفتم. با زبان جاوا اسکریپت برنامه‌نویسی آشنایی مختصری دارم. علاقه دارم با شما همکاری کنم. در خانواده کسی نیست که مرا در بازی‌سازی یاری کند. سعی کردم با جایی ارتباط برقرار کنم تا پیشرفت کنم و یا با مرکزی همکاری کنم. از شما تشکر می‌کنم اگر مرا یاری کنید. چهارده ساله هستم از فولادشهر اصفهان. در پناه خدا.

پاسخ: «شرکت رسانه‌گستر بِنیسی» در قم مستقر است و قائدتا دوستانی که قصد همکاری با شرکت را دارند نیز باید نزدیک به شرکت باشند. در هر صورت می‌توانید با تلفن شرکت به شماره 32816110 - 025 تماس بگیرید و با مدیرعامل صحبت کنید؛ البتّه حضرتعالی همین کامنت را در دو صفحه دیگر نیز گذاشته‌اید که همین پاسخ به آن‌ها در همان صفحه‌ها نیز داده شد. 

آخرین به‌روز‌رسانی: 14 / 04 / 1394