طلوعي از مشرق

 

مقام معظّم رهبری ـ مدّ ظلّه ـ حضرت امام خامنه‌ای درباره حضرت امام خمينی ـ رحمه الله ـ چنین فرمودند:

ستاره‌ درخشان

در دوران معاصر هم نام درخشان «امام خمينى» عظيم چون ستاره پرفروغى بر تارک انقلاب اسلامى ايران می‌درخشد. در اين ميان، صدها عالم معروف و هزاران عالم غيرمعروف نيز، امروز و ديروز، نقش‌‌آفرين حوادث اصلاحى بزرگ و کوچک در کشورهاى گوناگون بوده‌‌اند.

حکيم قرآنی

امام بزرگوار ما حکيم بود؛ امام يک حکيم به معناى قرآنى بود؛ حکيم يعنى آن کسى که حقائقى را مشاهده می‌کند که از چشم‌هاى ديگران مغفولٌ‌عنه است؛ پوشيده است. کلمات او، کلماتى ممکن است ساده به نظر بيايد، اما هر چه می‌شکافيد، مى‌بينيد لايه‌ها و عمق‌هاى بيشترى دارد. امام اينگونه بود.

بنده شرح حال بسيارى از فلاسفه، عرفا، دانشمندان علوم عقلى، سياسيون، پيرمردهاى پخته و آدم‌هاى سنجيده را در کتاب‌ها خوانده‌ام يا در زندگى‌ام با آنها برخورد داشته‌ام؛ حقاً فاصله‌ بين آن‌ها و امام بزرگوار، فاصله زيادى است.

قلّه‌ عشق

حقيقتا امام بزرگوار ما يک استثناء در تاريخ ما و يک قله‌‌ بلند در حرکت ملّت ايران بود. اين را نه از باب عشق و علاقه‌ای که همچنان کانونش در دل ما نسبت به ايشان گرم است، عرض مى‌کنيم؛ بلکه نگاه منصفانه هر کسى اين را تأييد مى‌کند. امام حقّا و انصافا يک عنصر استثنايى بود. رجال تاريخى کشور را ما مى‌شناسيم. بنده کم و بيش با تاريخ آشنا هستم. اين شخصيّت جامع نه در بين علماى بزرگ ما نظير دارد، نه در بين زمامداران اين کشور نظير دارد، نه در بين مصلحان و مناديان تحول در اين کشور نظير دارد. بزرگانى مثل مرحوم سيّد جمال و تحول خواهانى که در کشور ما يا حتّى در دنياى اسلام بودند، کجا؛ اين مرد چند بُعدى عميق حقيقتا توصيف ناشدنى کجا؟ ما علما و فقهاى بزرگى داشتيم که سخنان و مطالب آن‌ها در اختيار ماست؛ امام بزرگوار در رديف اول اين‌گونه شخصيّت‌ها قرار مى‌گيرد. بنده شرح حال بسيارى از فلاسفه، عرفا، دانشمندان علوم عقلى، سياسيون، پيرمردهاى پخته و آدم‌هاى سنجيده را در کتاب‌ها خوانده‌ام يا در زندگى‌ام با آن‌ها برخورد داشته‌ام؛ حقاً فاصله‌ بين آن‌ها و امام بزرگوار، فاصله‌ زيادى است. هر کدام از ابعاد گوناگون اين شخصيّت، به تنهايى از نظاير خود جلوتر و پيشتر است.

پیر حکمت

امام يک جوان نبود که شما بگوييد «احساساتى شد و حرفى زد.» امام، آن پير حکمت و مرد حکيم دنيا ديده مجرّب، با ديد نافذ خود، آن‌طور از حرکت دانشجويان در آن روز تجليل کرد. پس امام، به حقيقتى پى برده بود که اين را گفت. ما نيز همان را ـ نه فقط از روى تبعيّت ؛ بلکه از روى احساس، از روى بينش و از روى منطق ـ تأييد و تصديق مى‌کنيم.

مردی پولادین

امام، اين‌گونه بود. آن مرد پولادينى که شرق و غرب دنيا عليه او دست به دست هم دادند و خم به ابرو نياورد، نيمه شب، آن چنان در مقابل خداوند متعال اشک مى‌ريخت که نزديکانشان به من مى‌گفتند شب‌ها که امام گريه مى‌کند، براى پاک کردن اشکهايش دستمال کافى نيست؛ امام چشمانش را با حوله پاک مى‌کند! اين قوّت از آن قوّت‌هاست.

امام ـ رحمه ‌الله ـ انسانی بسيار عاقل، دورانديش، حکيم، آدم شناس، تيزبين، حليم، متين و آينده‌نگر بود؛ که هرکدام از اين صفات، کافی بود که شخصی را در مرتبه‌ای والا جای دهد و احترام همگان را جلب کند.

امام شخصیّتی استثنایی و ممتاز

خصوصيّات امام، استثنايی و ممتاز و بی‌نظير است و هرچه در ابعاد شخصيت ايشان تأمّل کنيم، اين استثنا و امتياز را بهتر و بيشتر می‌يابيم. حال که اين داغ بزرگ، دل‌های ما را گداخته است و غم سنگينی قلب‌های ما را می‌فشارد، خلا وجود او را بيشتر احساس می‌کنيم.

مصداق ایمان وعمل صالح

شخصيّت امام تا حد بسيار زيادی به اهميّت و عظمت آرمان‌های او مربوط می‌شد. او با همّت بلندی که داشت، هدف‌های بسيار عظيمی را انتخاب می‌کرد. تصور اين هدف‌ها، برای آدم‌های معمولی دشوار بود و می‌پنداشتند آن هدف‌های والا، دست نيافتنی هستند، ليکن همّت بلند و ايمان و توکّل و خستگی ناپذيری و استعدادهای فراوان و توانايی‌های اعجاب‌انگيزی که در وجود اين مرد بزرگ نهفته بود، به کار می‌افتاد و در سمت هدف‌های مورد نظرش پيش می‌رفت و ناگهان همه می‌ديدند که آن هدف‌ها محقّق شده‌اند. نقطه‌‌ اساسی کار او، اين بود که در اراده‌ الهی و تکليف شرعی محو می‌شد. هيچ چيز برايش غير از انجام تکليف، مطرح نبود. واقعا او مصداق ايمان و عمل صالح بود. ايمانش به استحکام کوه‌ها می‌ماند و عمل صالحش با خستگی ناپذيری باورنکردنی توأم بود. آن چنان در تداوم عمل صبور و کوشا بود که انسان را دچار حيرت می‌کرد. به همين خاطر، هدف‌های بزرگ قابل وصول شد و دست يافتن به قلّه‌ها امکان پذير گرديد.

شخصیّتی غیرقابل قیاس

شخصيّت عظيم رهبر کبير و امام عزيز ما، حقاً و انصافاً پس از پيامبران خدا و اوليای معصومين، با هيچ شخصيّت ديگری قابل مقايسه نبود. او وديعه‌ خدا در دست ما، حجّت خدا بر ما، و نشانه‌ عظمت الهی بود.

وقتی انسان او را می‌ديد، عظمت بزرگان دين را باور می‌کرد. ما نمی‌توانيم عظمت پيامبر ـ صلّی الله عليه و آله و سلّم ـ، اميرالمؤمنين ـ عليه‌السّلام ـ، سيّدالشّهدا ـ عليه‌السّلام ـ، امام صادق ـ عليه‌السّلام ـ و بقيه‌ اولياء را حتّی درست تصوّر کنيم، ذهن ما کوچک‌تر از آن است که بتواند عظمت شخصيّت آن بزرگ‌مردان را در خود بگنجاند و تصوّر کند، امّا وقتی انسان می‌ديد شخصيّتی با عظمت امام عزيزمان و با آن‌همه ابعاد گوناگون؛ ايمان قوی، عقل کامل، دارای حکمت، هوشمندی، صبر و حلم و متانت، صدق و صفا، زهد و بی‌اعتنايی به زخارف دنيا، تقوا و ورع و خداترسی و عبوديّت مخلصانه برای خدا، دست‌نيافتنی است، و مشاهده می‌کرد که همين شخصيّت عظيم، چگونه در برابر آن خورشيدهای فروزان آسمان ولايت، اظهار کوچکی و تواضع و خاک‌ساری می‌کند و خودش را در مقابل آن‌ها ذرّه‌ای به حساب می‌آورد، آن وقت انسان می‌فهميد که پيامبران و اوليای معصومين چه قدر بزرگ بودند.

ویژگی‌های امام

امام ـ رحمه ‌الله ـ انسانی بسيار عاقل، دورانديش، حکيم، آدم شناس، تيزبين، حليم، متين و آينده‌نگر بود؛ که هرکدام از اين صفات، کافی بود که شخصی را در مرتبه‌ای والا جای دهد و احترام همگان را جلب کند. متانت و بردباری و حلم امام به گونه‌ای بود که اگر صد نفر در مجلسی سخنانی می‌گفتند که او آن‌ها را قبول نداشت، تا لازم نمی‌دانست، حرفی نمی‌زد و سکوت می‌کرد؛ در صورتی که اگر در حضور آدم‌های معمولی کلمه‌‌ای گفته شود که برخلاف عقيده‌ آن‌ها باشد، طوفانی در روحشان به وجود می‌آيد که سريعا پاسخ بدهند.

 

منبع: سخنرانی‌های مختلف مقام معظّم رهبری ـ مدّ ظلّه‌ ـ، نرم افزار صهباء.

معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان

محمّدصادق اسکندری هستم.

27 ساله از شهر مقدّس قم

فوق‌دیپلم فقه و اصول و علاقه‌مند به نهادینه‌سازی مفاهیم ارزشی

پیشنهاد من: حرکتی گسترده و رو به جلو در در جادّه‌ی خدامحور

رایانامه من: mese@chmail.ir

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 1545 عدد

هنوز نظری درباره این مطلب ارسال نشده است.

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 14 / 04 / 1394