خوش خُلقی

خاطرات آقای اکبر هاشمی (پسر خواهرزن استاد) از مرحوم حضرت استاد بنیسی

 

روزى استاد به منزل ما آمده بودند و چون در فصل تابستان وقتى به منزل ما مى‌‏آمدند، چند روزى را در منزل پدرم بيتوته مى‏‌كردند و ما نيز به بضاعت عقل خود از استاد استفاده مى‏‌كرديم.

يک دفعه كه در تابستان به منزل ما آمده بود و ما در خياطى كه در جنب منزلمان بود كار مى‌‏كرديم، استاد كه از درب خياطى عبورى كرد به كسانى كه در آن محل كار مى‏‌كردند، گفت:" مى‏‌آيم با شما لاس بزنم."؛ "لاس در زبان عاميانه به گفت‏وگوى صميمانه و دوستانه اطلاق می‌گردد" و دوستانى كه در آنجا مشغول فعّاليّت بودند به‌محض شنیدن اين مطلب از يک روحانى به‌شدّت منقلب شده و در پى آمدن استاد بودند، به‌طوری‌كه مدام به من مى‏‌گفتند كه، به ايشان بگویيد امشب بيايند، چون گفته استاد در ساعت حدوداً  17 بوده و ايشان نيز جهت امشب در منزل يكى از اقوام قرار داشتند.

فرداى آن روز كه استاد به محل كار ما مراجعه نمودند، با استقبال بى‌‏نظير همكاران در خياطى مواجه شدند؛ دوستان كه از روز گذشته خود را جهت صحبت با استاد مهيّا كرده بود، از ايشان سؤالاتى پرسيدند و ايشان نيز با متانت تمام جوابگويى مى‌‏كرد و ايشان نيز در آخر داستانى نقل نمودند که چون متأسفانه در تردد جهت انجام پذيرايى بودم موفق به شنيدن داستان نشدم.

احترام به پدر و مادر

سالى استاد به منزل ما آمده بود و در منزل ما بيتوته كرده بود و از منزل ما براى انجام صله رحم به منزل اقوام و دوستان مى‌‏رفتند. يكى از اين منازل كه استاد هر ساله مى‏‌رفتند منزل آقاى على‌‏آقا (عليقلى) بود. استاد چون قصد رفتن نمود، ما نيز به اتّفاق اقوامى كه در منزل ما بودند تقاضا كرديم كه در معيّت ايشان باشيم و ايشان موافقت نمودند. در راه رفتن صحبت‏‌هايى شد كه زياد در خاطرم نيست و در راه برگشتن استاد چون ديد فرزندان اقوامى كه در معيّت استاد بودند، در جلوى پدرشان حركت مى‌‏كنند؛ داستانى نقل نمودند كه اين شعر را در آخر خواندند:

كرّه خر از خريّت در پيش مادر مى‏‌دود  كرّه اسب از نجابت از پى مادر مى‏‌دود.1

كه اين را من آويزه گوش خود نمودم تا هميشه به بزرگتر خود احترام بگذارم به‌خصوص پدر و مادر.
 

پی‌نوشت‌ها:
1- حقير اين شعر را كه ايشان براى تنبيه و تذكّردادن به بعضى مى‌‏خواندند، چنين به ياد دارم:
كرّه خر از خريّت در پيش مادر مى‏‌دود اسب از نجابت از پى مادر مى‏‌دود

 

 11 / 3 / 1385


معرفی نویسنده، اشتراک‌گذاری مطلب، دعوت از دوستان، نظردهی و مشاهده نظرات بازدیدکنندگان

اشتراک‌گذاری این مطلب در وبگاه‌های اجتماعی:

afsaran

cloob

Google Bookmarks

Google Buzz

Digg

yahoo

Technorati

delicious

FriendFeed

دعوت از دیگران برای مشاهده مطلب

  

نظر شما

 

تعداد بازدید از این مطلب: 808 عدد

هنوز نظری درباره این مطلب ارسال نشده است.

 

آخرین به‌روز‌رسانی: 14 / 04 / 1394